Obchody 10-lecia szkoły


Dnia 11.10.2002r. obchodziliśmy 10-lecie pracy Szkoły Katolickiej oraz nadanie jej imienia Księdza Jana Twardowskiego.
Do obchodów przygotowaliśmy się bardzo sumiennie. Zaprosiliśmy gości, ludzi, którzy są życzliwi wobec naszej szkoły, wspierają nas modlitwą, radą i pomocą. Korzystając ze szkolnych kronik, stworzyliśmy wystawę ukazującą naszą szkolną historię Zapoznaliśmy się z sylwetką księdza - poety - Jana Twardowskiego. Przygotowaliśmy program artystyczny poświęcony jego twórczości.
MIMO MROŹNEJ POGODY, WIATRU I PRZELOTNYCH OPADÓW, 11.10.2002R. ATMOSFERA W NASZEJ SZKOLE BYŁA GORĄCA.

Oto kilka zdjęć z tych uroczystości:
215.jpg214.jpg216.jpg220.jpg218.jpg219.jpg


217.jpg

Uroczyste obchody 90 rocznicy urodzin naszego Patrona

We wtorek, 31 maja, delegacja, składająca się z 3 przedstawicieli naszej szkoły i księdza Norberta Thiela, wybrała się do Warszawy. Celem było wzięcie udziału w obchodach z okazji dziewięćdziesiątych urodzin naszego patrona, ks. Jana Twardowskiego.
Mimo 100-minutowego opóźnienia pociągu,spowodowanego niesprzyjającą aurą, udało nam się dotrzeć na miejsce, wziąć udział we mszy św.i złożyć najserdeczniejsze życzenia solenizantowi. Podarowaliśmy DOSTOJNEMU JUBILATOWI piękny chleb przyozdobionymi biedronkami (który swoją drogą wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród pozostałych gości) i kartkę z życzeniami oraz wierszem napisanym przez jedną z absolwentek, wykonaną przez uczniów.
"W dniu tak ważnego jubileuszu uczniowie, nauczyciele i rodzice Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu pragną złożyć najszczersze życzenia zdrowia, spokoju i błogosławieństwa Bożego. Chcemy życzyć wytrwałości w wierze, nadziei i miłości, i zapewnić o naszej modlitwie w intencji Księdza."
Bo poezja jest po to, żeby krzepić serca.
W minimum słów zamknięte
zawsze maksimum treści
i słowa, słowa, słowa,
jak Święty, Święty, Święty...
Ku większej chwale Boga
i radości ludzi
Więc niech Cię prowadzi Słowo
nasz Księże Dobry Duchu.
Niech Anioł Stróż roztacza nad Tobą swoje skrzydła.
I żeby przyjaciel-biedronka zawsze był przy Tobie,
byś wciąż oglądał świat
niezwykłymi oczyma.
Adam Partyka

Otrzymaliśmy ostatnie pozdrowienia od Księdza Jana

external image zyczenia.jpg
Wszystkich uczniów i nauczycieli szkół patronackich Ksiądz pozdrawia ze szpitala słowami:
Najgoręcej pozdrawiam ze szpitala, gdzie przebywam
już ponad miesiąc, wszystkich Uczniów i Nauczycieli
ze Szkół Mojego Imienia.
O wszystkich pamiętam w modlitwie
i życzę Łask Bożych na każdy dzień nowego Roku
2006.
wasz Patron
ks. Jan Twardowski
10.I.2006
Przepraszam wszystkie szkoły Księdza, że dopiero teraz piszemy; wcześniej nie było to możliwe; jestem stale przy Księdzu w szpitalu, skąd i ja najserdeczniej pozdrawiam.
Aleksandra Iwanowska

Refleksje z pogrzebu Księdza Jana Twardowskiego

Godzina 10.00 - mroźne piątkowe przedpołudnie - 3 lutego 2006 roku, kościół Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Mury „pękają w szwach”, nie mogąc pomieścić wszystkich tych, którzy przyszli pożegnać śpiącego księdza Jana Twardowskiego: rodzina, młodzież i nauczyciele szkół, których patronem jest ksiądz Jan oraz cała armia anonimowych wielbicieli Księdza i jego wierszy. Rozpoczyna się cudowna w nastroju msza święta, koncelebrowana przez księży uczących w szkołach patronackich. Padają słowa ciche, pokorne, takie bardzo pasujące do osoby Księdza. Nie ma smutku. Jest powaga i melancholia. Wszyscy czujemy, że duch Księdza jest pośród nas.
Nastrój pryska, kiedy kondukt żałobny próbuje „przedrzeć” się przez tłum fotoreporterów czekających na zewnątrz kościoła. Na szczęście swoją obecnością nie zakłócili spokoju mszy świętej. Pomaga policja. Kondukt krok za krokiem posuwa się w kierunku kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. To zaledwie 300 metrów, ale trwa wieki.
Godzina 12.00 – rozpoczynają się główne uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem księdza Prymasa Józefa Glempa. Światła jupiterów, mnóstwo kamer telewizyjnych i jeszcze więcej fotoreporterów. Gapiów tyle, że nie da się wejść do kościoła. Atmosferę tego widowiska ratuje kazanie księdza arcybiskupa Józefa Życińskiego. W pięknych, prostych słowach mówi o księdzu Janie, ciepło, tak jak tylko On na to zasługuje.
Godzina 13.45 – arcybiskup Życiński wyprowadza trumnę z kościoła, wkładają ją do samochodu, ochroniarze chronią ją przed nacierającym tłumem. Udaje mi się podejść bardzo blisko, i o dziwo ochrona nie protestuje, kiedy kładę na trumnie herbacianą różę, na której przycupnęła drewniana biedronka. Nie mam wielkiego bukietu, ani dostojnego wieńca. Przecież ksiądz Jan prosił przed śmiercią, żeby pieniądze przeznaczone na kwiaty przekazać na Seminarium Duchowne. To była jego ostatnia wola. Choć to tak niewiele, to jednak chciałabym ją uszanować.
Uformował się kondukt żałobny: policja, samochód z trumną, autobus z rodziną i duchownymi. Zajmuję miejsce w jednym z pięciu autobusów, wśród ludzi, którzy tak jak ja chcą towarzyszyć Księdzu do końca. Pogubiła się gdzieś młodzież, zniknęły szkolne sztandary. Przemierzamy całą południową część Warszawy. Skrzyżowania obstawione policją, nie zatrzymują nas korki ani czerwone światła, ale i tak jedziemy pół godziny na odległy Wilanów, gdzie na skraju Warszawy trwa budowa Bazyliki Opatrzności Bożej. W betonowych podziemiach dokonuje się ostatni akt uroczystości pogrzebowych – trumna zostaje zamknięta w marmurowej krypcie. Jeszcze chwila modlitwy przed grobem...
A potem już tylko cisza przerywana świstem wiatru hulającego bezkarnie po otwartych przestrzeniach budowy lub zakłócana waleniem pneumatycznego młota.
Stoję przed marmurową płytą i myślę, że to dobrze, iż ksiądz Twardowski znalazł miejsce spoczynku w świątyni, która w przyszłości będzie tętniła życiem, obok symbolicznego grobu Papieża Jana Pawła II. Jest mi jednak smutno, że nie spełniło się Jego ostatnie życzenie, żeby spocząć w skromnym grobie na warszawskich Powązkach, na którym mogłaby usiąść zbłąkana biedronka lub zmęczony motyl. Ale czy ważne jest to, gdzie położyli ciało? A może ważniejsza odpowiedź na pytanie, gdzie duch w tej chwili?
Kiedy kilka lat temu zwróciłam się z prośbą do księdza Twardowskiego, żeby zgodził się zostać patronem szkoły, odpisał mi, „że to wielki zaszczyt, że zawsze będzie z nami myślami, sercem i modlitwą”. Myślę jednak, że to przede wszystkim wielki zaszczyt dla naszej szkoły, że mamy TAKIEGO PATRONA. Jestem w głębi serca przekonana, że stojąc teraz u Bożego tronu będzie naszym orędownikiem w wielu sprawach.
Spokój jego duszy!
Zofia Kozielska

Dzień Dziecka i Dzień Patrona

Jak co roku społeczność naszej szkoły spotkała się z okazji Święta Patrona Szkoły i Dnia Dziecka na Mszy Świętej. W naszych modlitwach pamiętaliśmy o zmarłym księdzu Janie Twardowskim, wszystkich pracownikach szkoły i uczniach, którzy w tym dniu obchodzą swoje święto.

Rocznica śmierci Naszego Patrona ks. Jana Twardowskiego

Czwartek 18.01.2007r. był dniem rocznicy śmierci Naszego Patrona, ks. Jana Twardowskiego. Delegacja złożona z uczniów naszej szkoły: Marty Malek, Pawła Kudły i Adam Partyki, udała się pod upieką pani profesor M. Kudły do Warszawy, by uczcić Jego pamięć. Po złożeniu kwiatów na grobie w, będącym jeszcze w trakcie budowy, kościele Bożej Opatrzności, wzięliśmy, wraz z przedstawicielami innych szkół im. ks. Jana, udział w uroczystej mszy św. Dzięki wstawiennictwu Naszego Patrona, udało nam się wrócić do domu przed największą nocną nawałnicą.
Dziękujemy...
1633.jpg

Miejski Konkurs pt." Twórczość ks. Jana Twardowskiego w prozie i rysunku"


Dnia 4.12.06r. podsumowaliśmy II Miejski Konkurs Recytatorsko- Plastyczny dla klas I- III pt. „Twórczość ks. Jana Twardowskiego w prozie i rysunku”, który odbył się w Katolickiej Szkole Podstawowej.

Komisja wyłoniła następujących laureatów:

1 klasa

I miejsce Karolina Badura SP 42 opiekun- p. G. Winiarczyk
II miejsce Aleksandra Jawoszek KSP opiekun- p. K. Batog
III miejsce Karolina Kozub SP 26 opiekun- p. A. Kierat
2 klasa

I miejsce Aleksandra Budzik SP 26 opiekun- p. M. Jamróz
II miejsce Agata Śmiałecka KSP opiekun- p. M Malek
III miejsce Katarzyna Hyżak SP 32 opiekun- p. I. Olbryś

3 klasa

I miejsce Natalia Rachfalska KSP opiekun- p. K. Dłubis
II miejsce Anna Jamróz SP 26 opiekun- p. J. Adamczyk
III miejsce Mateusz Kubiec SP42 opiekun-p. M.Wiśniewska
1604.jpg1602.jpg1600.jpg 1601.jpgCieszymy się, że udało nam się zainteresować uczniów i opiekunów twórczością naszego patrona ks. J. Twardowskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu!III Miejski Konkurs pod hasłem "Twórczość ks. J. Twardowskiego w poezji i rysunku"

20 XI 2007r. odbył się Miejski Konkurs Recytatorsko-Plastyczny pod hasłem „Twórczość ks. Jana Twardowskiego w poezji i rysunku”, którego organizatorem jest nasza szkoła już po raz trzeci. Zabrzańscy uczniowie z klas I-III recytowali poezję naszego patrona oraz wykonywali prace plastyczne do wybranego utworu techniką collage.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 27 XII 2007r. Tę wyjątkową chwilę uprzyjemnił występ naszego kółka teatralnego, które wystawiło przedstawienie pt. „ Dom mody na różne pogody”. Laureaci otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody ufundowane przez rodziców klas I: p. Chwała, p. Desperak, p. Otorowscy, p. Poloczek oraz firmę „MAC Edukacja”. Wśród zwycięzców byli również uczniowie naszej szkoły:
Zuzanna Michalska -I miejsce w kategorii klas I,
Agata Szkodzińska -II miejsce w kategorii klas II,
Patryk Dłubis -I miejsce w kategorii klas III.
Wszystkim zwycięzcom dziękujemy za wspaniałe chwile i gratulujemy udanych prezentacji.
Organizatorzy konkursu:
Krystyna Dłubis
Barbara Lankauf
2010.jpg2008.jpg2012.jpg

IV edycja Miejskiego Konkursu pod hasłem "Twórczość ks. Jana Twardowskiego"

W środę 19.11.08r. odbył się w naszej szkole IV Miejski Konkurs Recytatorski „Twórczość ks. Jana Twardowskiego w poezji i prozie". Do udziału przystąpiło 29 uczniów klas I - III z 13 szkół naszego miasta.
Jury wyłoniło następujących laureatów:

Klasa I:
I miejsce - Jagoda Lazar (Katolicka SP)
II miejsce - Wojciech Jędrzejczyk ( SP 25 )
III miejsce - Denis Struski (SP 24 )
Klasa II:
I miejsce - Karolina Lis (SP 28 )
II miejsce - Anna Wlisłocka ( SP 14 )
III miejsce - Zuzanna Michalska (Katolicka SP)
Klasa III:
I miejsce - Patrycja Pióro (SP 26 )
II miejsce - Magdalena Malcher (SP 1 )
III miejsce - Agata Szkodzińska ( Katolicka SP )

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu!
Beata Solecka i Mirosława Kaczor

V Miejski Konkurs "Twórczość ks. Jana Twardowskiego w poezji i w prozie"

16.11 w naszej szkole odbył się V Miejski Konkurs Recytatorski dla
klas I-III "Twórczość ks. Jana Twardowskiego w poezji i prozie".
Z ogromną radością gościliśmy panią metodyk Marzenę Oterman oraz
nauczycieli i uczniów zabrzańskich szkół, którzy również pragną
czerpać mądrość płynącą z opowiastek ks. Jana. Gratulujemy wszystkim
wygranym, a wśród laureatów byli również nasi uczniowie:
Jakub Skwarzec z kl.Ib - I miejsce w kat. klas I,
Jagoda Lazar z kl. IIa - II miejsce w kat. klas II,
Zuzanna Michalska z kl.IIIb - I miejsce w kat. kl. III.
Barbara Lankauf i Mirosława Kaczor